تبلیغات
باران فرهنگ - بازی با شهریار
یکشنبه 7 مهر 1392

بازی با شهریار

   نوشته شده توسط: عبدالرضا مدرس زاده    

اخیرا یكی دیگر از مصداق های كج سلیقگی ایرانی و نهایتا نخبه كشی خود را نشان داده است و آن این كه درست در روز نكوداشت استاد شهریار- كه روز ملی شعر و ادب فارسی هم هست - یكی از شاعران نامدار معاصر - نامدار رسانه ای نه نامدار هنری- در مراسم نكوداشت این شاعر به صراحت گفته است شعر علی ای همای رحمت شهریار از او نیست و ایشان با دستكاری شعر دیگران این شهرت را برای خویش فراهم كرده است!

واكنش ها هم بلافاصله به دید آمد و عده ای آن را بازی كردن شهریار با احساسات مردم دانستند و این كه ایرانیان زود فریب این قبیل موضوعات را می خورند و البته یكی دو استاد و ادیب پیش كسوت و جوان هم از سر نقد سالم و سازنده شعر های مشابه شعر شهریار را مطرح كردند و با تاكید درستی گفتند كه این كار شهریار سرقت ادبی و انتحال نیست و هر كس اندك دانشی از كارشناسی ادبیات هم داشته باشد خواهد دانست كه استقبال شاعرانه ای رخ داده است و شاعر دوم موفق شده است مضامین شاعر اول را به كمال هنری برساند و ...

البته این مناقشه به سبب سفر تاریخی رییس جمهوری به نیویورك در لابلای خبرها فرونشست اما این چند نكته را باید در نظر داشت:

1- در عالم هنر - شعر و اسیر هنرها- تقدم و ابتكار اولیه یك چیز است و اعتلا و كمال یافتن چیزی دیگربه قول استاد دكتر دادبه اولین نقاشی روی دیوار غارها ابتكار هنری است اما كارهای شام آخر و لبخندژوكوند و ... آراسته به كمال هنری است . شعر هم این گونه است خراب آباد و پیر مغان را باباطاهر و خاقانی پیش از حافظ به كار برده اند اما به كمال رساندن آنها بر عهده حافظ بوده است.

2-دوستان فراموش كرده اند كه اصل نامگذاری روز درگذشت شهریار به نام روز ملی شعر و ادب پاسخی به مصادره كنندگاه این شاعر فارسی زبان در آن سوی ارس بود كه هنوز هم ارزش  این پاسخ محفوظ است.

3- وقتی كسانی بر سر ملیت شهریار نزاع برساخته اند تا او را غیر ایرانی و غیر فارسی زبان نشان دهند این گونه اظهار نظرهای ناگهانی و جدال ساز چیزی جز تیشه به ریشه زدن می تواند باشد؟

4- این ماجرا نشان داد برخی استادان و ادیبان ما هم چنان كه نمی دانند در كدام مراسم چه شعری را بخوانند نمی دانند كه چه بحثی را كجا مطرح كنند و كجا رسانه ای كنند؟

5- طرح ناگهانی چنین موضوعاتی در حالی كه پاسخ مستدل و علمی آن موجود است و جز شهریار صدها شاعر دیگر - به ویژه حافظ - چنین كارهای مبتكرانه ای كرده اند چیزی جز بازی با احساسات مردم شعر دوست نیست.

 


عباس خوش عمل کاشانی
سه شنبه 9 مهر 1392 08:19 ب.ظ
سلام خدمت دوست ارجمندم شاعر و ادیب فرهیخته.جنجال پیرامون شعر «همای رحمت» استاد شهریار زمانی بالا گرفت که خبرنگار خبرگزاری مهر در تماسی تلفنی با ارادتمند سوالاتی در خصوص شعراستاد شهریار و اینکه آقای جواد محقق دوست شاعرم منشاء آن را شعری از شاعر دوره ی قاجار می داند طرح کرد.ارادتمند دراین خصوص آنچه را که به حق و حقیقت نزدیک بود گفتم ولی متاسفانه خبرنگار ضمن تحریف حرفهای من مبالغی نیز برآن افزوده بود.من به خبرنگار گفتم این کار استاد شهریار سرقت ادبی نیست .این کار را ازقبیل کار حافظ با شعر خواجو محسوب کنید که مضمون بی رنگ و بویی را رنگ و بوی بهشتی داده و با ظرافت و ریزه کاری مضمونی را از فرش به عرش برده است.استادشهریار بمثابه ی گوهرشناسی خبره خرمهره ای را چنان رنگ و جلا داده و جلو چشمها نهاده که تحسین خاص و عام را برانگیخته است.مع الاسف بخش اعظم حرفهایم تحریف شده است و البته از دوستان هم گله مندم که تحقیق نکرده هرچه را خبرگزاریها و خبرنگارها عنوان می کنند درست می پندارند.ارادتمند نه جویای نامم که با عنوان کردن چنین حرفهای عجیبی بخواهم برای خود شهرتی دست و پا کنم ونه برادر حاتم طائی ام!!.استاد بزرگ شهریار چه نیازی داشته که شعر دیگری را در شعر خود بگنجاند.من از روح بلند آن استاد یگانه معذرت می خواهم که ناخواسته و بی کمترین تقصیری باعث رنجش دوستاران وی شده ام...واما در خصوص خواب آیت الله مرعشی یک نکته بسیار جالب و حتی شگفت انگیز است و آن اینکه چرا تا کنون افراد نزدیک به آن حضرت و بیت ایشان چنین موردی را عنوان نکرده اند و حتی حاج سید محمود فرزند ایشان بارها از چنین موضوعی اظهار بی اطلاعی کرده اند!چه خوب است یک بار و برای همیشه خبرنگاری سراغ ایشان برود و بجد بخواهد تا حقیقت ماجرای خواب آقای مرعشی را بیان کنند.زیاده تصدیع است.
پاسخ عبدالرضا مدرس زاده : سلام استاد
افرین بر نفست باد كه خوش بردی بوی
به سوی ظهور
یکشنبه 7 مهر 1392 12:11 ب.ظ
سلام یکی به این آقا بگوید که چه جوابی برای خواب دیدن آیت الله مرعشی نجفی در شب سرایش این شعر شهریا ر واینکه چه منزلتی در نزد مولا پیدا کرده است دارد.
قدر زر زرگر شناسد قدر جوهر جوهری
نا شناس
یکشنبه 7 مهر 1392 10:27 ق.ظ
با سلام ،نکات خوبی را اشاره داشته اید و ای کاش مواردی از نمونه های استقبال و به کمال آوری شاعران دیگر نظیر حافظ را در متن اشاره می داشتید تا خوانندگان جوانتر فرق بین استقبال و انتحال را بروشنی دریابند.
اما طرح چنین شبهه ائی این هم در روز ملی شعر و نکوداشت شهریار حاکی از عدم درک مقوله ارتباطات از سوی صاحبان تریبون درعرصه شعر (نه صاحب نظران) می باشد. شعر و شعور چیزی فراتر از وزن و عروض است که ....
پاسخ عبدالرضا مدرس زاده : با سلام
در ابتدای كتاب حافظ نامه استاد خرمشاهی ایشان اشعار حدود 20 شاعر پیش از حافظ را با حافظ مقایسه كرده است این مقایسه از نظر وزن و قافیه و شباهت های موضوعی و مضمونی است . نیز ایشان مقاله ای دارند در كتاب سه جلدی ذكر جمیل سعدی(مجموعه مقالات همایش جهانی سعدی) با نام : حق سعدی بر گردن حافظ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر